şirketler-araç-kiralama

Şirketler için Araç Kiralamak mı yoksa Satın almak mı ?

Araç kiralamak mı yoksa satın almak mı ? Tüm şirketlerin üzerinde düşündüğü bu konuda karar verebilmek için bir çok ayrıntıyı hesaba katmak gerekir. Adım adım araç kiralama ve satın alma arasındaki farkları birlikte inceleyelim

Şirketiniz için araç satın almaya karar verdiğinizde ;

  1. Şirketinizden toplu bir para çıkışı gerçekleş Sermayenizden ayırdığınız bu tutar size finansal olarak bir yük olacaktır. Eğer aracınızı veya araçlarınızı banka kredisi ile almayı düşünürseniz bankaya ödemeniz gereken banka faizini de mali yük olarak düşünebilirsiniz. Aracı satın almak yerine kiralarsanız şirketinizden toplu bir para çıkışı olmayacak, bunun yerine aylık kiralama tutarı ödeyerek firmanızın bilançosunu finansal açıdan daha pozitif hale getirirsiniz.
  2. Satın aldığınız aracın veya araçların kaskolarını, trafik sigortalarını  ve motorlu taşıtlar vergilerini ödemeniz gerekir. Bütün bu maliyetler de aracın satın alınmasındaki maliyetin dışında firmanıza ek masraf olucaktır. Aracı kiraladığınız takdirde bu masraflar kiraladığınız firma tarafından ödenirler.
  3. Aracınızı satın aldınız ve satın aldığınız araca bir hasar gelmesi halinde servise vermeniz gerekecek, bu süre zarfında aracınızı kullanamayacak ve belki de sadece bu durumlar için yedek araç bulunduracaksınız. Aynı zamanda satın aldığınız aracın bakım masraflarını da ödemeniz gerekecektir. Aracı kiraladığınız takdirde , araca herhangi bir hasar geldiğinde , size bu süre zarfında kullanabilmeniz için bir araç verilecektir. Araçların bakım masrafları da , kiralayıcı firma tarafından ödenecektir.
Kiralayacak araçlarınızı ihtiyacınıza göre belirleyin

.
  4. Araç satın aldığınız takdirde satın aldığınız tutarı 5 yıla yayarak amortisman gideri olarak yazabilirsiniz , ve aracı satmanız halinde gelir beyan etmiş olur , ve kurumlar vergisi esaslarınca vergilendirilirsiniz.Araçlar için ödenen Motorlu Taşıtlar vergisi gider olarak yazılamaz. Aracı kiraladığınız takdirde aylık faturanızı gider olarak gösterebilirsiniz.Ödenen KDV indirim konusu yapılabilir.
  5. Firmanız için araç satın aldığınızda aracınız süre içerisinde yaşlanır , değiştirmeniz gerekebilir ki bu da firmanıza ekstra maliyet getirecektir. Bunun yerine araçlarını 2-3 sene içerisinde yenileyen araç kiralama firmaları sayesinde aracınız hem yeni kalacak, hem de size ekstra maliyet oluşturmayacaktır.
  6. Son olarak araç satın alma yerine kiralama yoluna giderseniz, araçlarınızın işlemleriyle ilgili uğraşması gereken personeli iş yükünden kurtarır , firmanıza zaman kazandırırsınız. Bütün işlemleri sizin yerinize araç kiralama firması yapar.

Sonuç olarak firmanızın ölçeğine göre etkileri değişmekte olan araç kiralama veya satın alma yöntemi bütün bu farklılıkları düşünmenizi gerektirmektedir. Uzun vadede sizlere kar ve zaman sağlayacak kiralama yöntemini değerlendirin, firmanız için doğru kararları verin.

[ratings]

0 cevaplar

Cevapla

Herhangi bir sorunuz varsa paylaşabilirsiniz
Yorumlarınızı bekliyoruz!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir