Filo Kiralama Fiyatları

Filo Kiralama Fiyatları

Filo kiralama geniş bir alanı kaplayan bir terim olup , şirketlerin bir çok avantajı sebebi ile  kurumsal araç kiralamasına diyoruz. Herhangi bir aracın filo kiralama şirketinden 6 aylığına kiralanması da, 50 araç filosunun 48 aylığına da kiralanması filo kiralamanın kapsamına girmektedir. Aynı şekilde her türlü binek araç filo kiralamanın kapsamında olup, filo kiralama fiyatları değişkenlik göstermektedir. Aynı şekilde filo kiralama içerisinde filo kiralama sözleşmesi gereğince dahil edilip , edilmeyen bir çok unsur da vardır. Tüm bunlar göz önüne alındığında , şu denilebilir ki , sabit bir filo kiralama fiyatı yoktur. Araçların yıllık araç kiralama fiyatları sadece baz alınabilir fiyatlar olup , operasyonel sorumluluk, sigorta, motorlu taşıtlar vergisi gibi değişkenler eklendiğinde önümüze çıkacak olan rakam her bir kiralama yapmak isteyen şirketin kendi istekleri ve beklentileri doğrultusunda çıkacak rakamdır. İsterseniz bu yazımızda şimdi, filo kiralama fiyatlarını ve bu fiyatlar içerisinde değişkenlik olmasına sebep olan etkenleri birer birer inceleyelim.

 • Filo Kiralama Fiyatları ve Araç Filosu

  Filo Kiralama Büyüklüğü

  Büyük araç filosu ve daha az maliyet

  Şirketler genelde filo araç kiralama gerçekleştirdiklerinde , araç filosunun modelleri değişkenlik göstermektedir. Piyasada her ne kadar da belli araçlar genellikle şirketler tarafından tercih edilse de, sınıf farkı olan araçlar arasında fiyat farkı olabilmektedir. Aynı şekilde şirketler aynı sınıftan bir çok aracı kiralamanın yanı sıra, aynı marka farklı sınıf araçları , kendi çalışanlarının firma içerisindeki yerleri doğrultusunda dağıtmaktadır. Bu yüzden her şirketin filo kiralama maliyeti , araçların farklılıkları dolayısı ile farklı olacaktır. Filo Kiralama Fiyatları da , şirketin tercihi doğrultusunda farklılık gösterecektir. Şirketin büyük araç filosu kiralaması ile birlikte filo araç kiralama fiyatı indirimli hale gelecektir.

 • Filo Kiralama Fiyatları ve Sözleşme Süresi

  Filo Kiralama Sözleşmesi

  Filo Kiralama Sözleşmesi

  Şirketler araç kiralama şirketi ile filo kiralama sözleşmesi imzaladıklarında filo kiralama şirketi , sözleşmede belirtilen araç filosunu , satış bayiilerinden satın alırlar. Yani bir çoğu sizler ile anlaşmadan ,size verecekleri araç filosunu kapılarında bekletmezler. Şirketlerin satın almasının yanı sıra araç kiralamanın avantajlı olabilmesinin bir sebebi de filo kiralama şirketlerinin , bu araçları ucuz yollar ile satın alabilmesidir. Sizin ödeyeceğiniz miktarın çok daha düşüğüne araç satın alabilirler. Bu da tabiki filo kiralama fiyatınıza yansır. Bu başlıkta asıl olarak değinmek istediğim şey ise, filo kiralamalarında , filo kiralama fiyatlarını etkileyen en önemli konulardan bir tanesi, sözleşme süresidir. Yapmış olduğunuz sözleşme süresi genel olarak 12 ay – 48 ay şeklinde düzenlenebilir fakat bu sürelerle imzalanmış sözleşmelerin fiyat farklılıkları bulunur. Sizler de , şirket olarak operasyon maliyetinizi azaltmak istiyorsanız, güvenmiş olduğunuz filo kiralama şirketi ile anlaşma yaparken , filonuzun yıllık olarak yenilenmesini konuşabilir , aynı zamanda sözleşme süresini uzatabilirsiniz. Bu şekilde filo kiralama fiyatınız oldukça düşecektir.

 • Filo Kiralama Fiyatları ve Operasyonel Sorumluluk

  Filo Kiralama şirketleri , firmalara filo kiraladıklarında araç kiralamanın yanı sıra bir çok operasyonel sorumluluğu da bünyesinde gerçekleştirirler. Şirketler için filo kiralama kararını vermelerindeki başka bir sebep de tam olarak budur. Bu operasyonel sorumluluğu gerçekleştirirken oluşacak maliyet ve zaman kaybını , şirketler işinde uzman olan araç kiralama şirketine devrederler. Filo Kiralamalarında şirketlerin genel olarak üstlenebildikleri operasyonel sorumluluklar başlıca , 7/24 yol yardım , Araçların düzenli bakımları , Motorlu Taşıtlar Vergisi ödemeleri, OGS yetki yazısı hazırlanması, Araç muayeneleri, Lastik değişiklikleri, Kasko ve trafik sigortalarının yapılması, yedek araç temini olarak düşünülebilir. Bir çok filo kiralama şirketi , filo kiralama fiyatlarına bu işlemlerin çoğunluğunu dahil ederler. Filo kiralama sözleşmesinde belirtilecek olan bu hususların tamamının veya ekstra operasyonel sorumluluk gerektiren maddelerin eklenmesi sonucunda , filo kiralama fiyatı buna bağlı olarak değişiklik gösterecektir. Aynı şekilde araç filosunun marka modelleri doğrultusunda , kasko , motorlu taşıtlar vergisi gibi maliyetleri değişkenlik göstereceğinden dolayı , filo araç kiralama fiyatlarına yansıyabilecektir.

 • Filo Kiralama Fiyatları ve Filo Kiralama Kampanyaları

  Filo Kiralama şirketleri , pazarda ön plana çıkabilmek için , firmalara , kendi üzerlerinden filo kiralama yapabilmeleri için çeşitli dönemlerde filo kiralama kampanyaları düzenlemektedirler. Bu kampanyalar , filo kiralama fiyatlarını etkileyeceği gibi operasyonel anlamda da avantaj getiren kampanyalar olabilir. Firmadan firmaya değişkenlik gösteren filo kiralama kampanyaları , sizlere filo kiralamanızda avantaj sunabilir.

 • Filo Kiralama Fiyatları ve Kilometre Kullanım

  Filo kiralama şirketleri , araçların aylık filo kiralama bedellerini ortaya koyarken , aynı zamanda kilometre kullanım miktarı üzerinden de fiyat verebilirler. Kilometre bazlı filo kiralama fiyatları , daha hesaplı olabilir. 24 / AY 40.000 km olarak görebileceğiniz bir fiyat , sınırsız kullanım göz önüne alındığında artacaktır. Araç Kiralama şirketlerinin böyle bir yol izlemesinin başlıca sebebi, araç filosunun sürekli yenilenmesi gerektiğinden , sözleşme süresi sona erdiğinde , filo kiralama şirketi bu araçları 2.el olarak satışa çıkaracaktır. Kısa süre içerisinde yüksek kilometre yapmış olan araçların bedelleri düşeceğinden araç kiralama firması zarar edecektir. Sizler de , şirketler olarak , filo kiralama fiyatını düşürebilmek için kilometre miktarlarını aşağıya çekebilirsiniz. Bunun sonucunda filo araç kiralama şirketi size daha uygun bir aylık filo kiralama ücreti sunabilecektir.

 • Filo Kiralama Fiyatları ve Diğer Etkenler

  Yukarıda belirtilen değişkenlerin dışında , filo kiralama maliyetinizi etkileyecek değişkenler vardır. Bu değişkenler şirketlerin ekstra talep ve istekleri doğrultusunda gelişebilir. Sözleşme konusu olabilece özel isteklerin dışında , daha önceki yıllarda da filo kiralama şirketiyle çalışan bir şirket iseniz, filo kiralama fiyatınız düşecektir. Aynı şekilde operasyonel anlamda ekstra talep edebileceğiniz, araç takip yönetiminin filo kiralama şirketi tarafından yaptırılması, taşıt tanıma sistemi operasyonlarının kurulumu ve yakıt yönetimi istenmesi , filo kiralama sözleşmenizde bulunabilecek ek hizmetler olup , fiyatınıza yansıyabilir.

Yukarıda belirtilen , filo kiralama fiyatlarını etkileyen faktörler , her filo kiralama sözleşmesinde fiyatı etkilerler. Kendi firmanız için doğru filo kiralama şirketini bulmanın yanı sıra, doğru fiyatı belirlemeniz için de güvenilir , isteklerinizi tam anlamıyla karşılayabilecek , sizlere fiyatınızı oluşturan her kalemi detaylı bir şekilde açıklayabilecek bir firması gerekmektedir.

Bu yazımıza eklemek istediğiniz herhangi bir yorum veya filo kiralama fiyatlar ile ilgili sorularınız olursa cevaplamaktan memnuniyet duyarız. Lütfen yorum bölümüne sorularınızı ve görüşlerinizi ekleyiniz.

[ratings]

2 cevaplar
 1. ugurege
  ugurege says:

  Sertan Bey Merhaba ;

  Teşekkürler , filo kiralama fiyatları ile ilgili olarak herhangi bir sorunuz olursa , bizlere sorabilirsiniz..

  İyi günler

  Cevapla

Cevapla

Herhangi bir sorunuz varsa paylaşabilirsiniz
Yorumlarınızı bekliyoruz!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir