Filo Kiralama ve Bilmeniz Gerekenler

Filo Kiralama – Bilmeniz Gerekenler

Günümüzde bir çok firma kendi araç filosunu oluştururken filo kiralama yolunu seçmekte. Filo satın almanın yanında tamamen farklı operasyonel bir yol olan filo kiralamanın , finansal ve yönetim açısından bir çok avantajı vardır.

Özellikle ilk kez filo kiralama gerçekleştirecekseniz, filo kiralarken bilmeniz gereken bir çok şey vardır. Filo kiralamanın size katabileceği bir çok avantajda yeterli bir şekilde yararlanabilmeniz için tüm bu detayları bilmeniz gerekmektedir. Peki nedir bu bilinmesi gerekenler  ?

Soru Cevap Şeklinde Filo Kiralama

Soru : Filo Kiralamanın Avantajlarından Kısaca Bahsedebilirmisiniz ?

Filo Kiralama Şirketleri üzerinden kiraladığınız araç filonuz ile birlikte operasyonel ve finansal avantajlar elde edersiniz. Operasyonel olarak bahsetmek gerekirse, Filo Kiralama Şirketi , tüm bakım , onarım , değişim ve sigorta işlemlerini kendileri yaparlar. Tüm bunların takibi ile uğraşmaz, filo yönetim işini filo kiralama şirketine devredersiniz. Bu sizin üzerinizden , iş yükünün alınmasını sağlayacak, operasyonel açıdan rahatlatıcaktır. Finansal açıdan kazanacağınız avantajlar da az değildir. Öncelikle Araç Filosuna yatırım yapmayacağınız için, hem bilançonuzda ciddi bir rahatlık yaratır , hem de bankalara kredi faizi ödemeniz gerekmez. Her ay tarafınıza düzenlenecek tek bir fatura ile , muhasebe kolaylığı yaratır , borç kredibilitenize zarar vermezsiniz. Bunun yanısıra Kasko, Trafi Sigortası, Bakım maliyetleri oluşmaz , tek maliyetiniz aylık olarak filo kiralama firması ile anlaştığınız aylık tutar olacaktır.Aynı şekilde aylık tarafınıza kesilen fatura size KDV indirimi imkanı sağlayacaktır. Bu konuda daha detaylı bilgi almak için, filo kiralama’nın finansal avantajları yazımıza göz atabilirsiniz.

Filo Kiralama Soru Cevap

Filo Kiralama – Soru Cevap

Soru : Filo Kiralama Sözleşme Süresi Ne Kadardır ?

Filo Kiralama Sözleşmelerinin süreleri filo kiralama şirketi ile kiralama şirketi arasında sözleşme sırasında belirlenir. 12 ay – 48 ay arasında yapılabilecek filo kiralama sözleşmesi farklı fiyat avantajları ve sözleşme şartları göz önüne alınarak belirlenebilir. TMZ filo kiralama şirketi olarak müşterilerimizin isteklerini de göz önüne 6 aydan başlayan filo kiralama hizmeti de verebilmekteyiz. Aynı şekilde fiyat avantajı sağlanarak 48 aylık süre de uzatılabilir.

Soru : Hangi Marka ve Model araçları kiralayabiliriz ?

Toplam ağırlığı 3500 kilogram altındaki gerekli izin belgesi olan ticari araçlar ile birlikte tüm binek araç ve modeller kiralabilir. Marka model sözleşme aşamasında belirtilebilir. Filo Kiralarken TMZ olarak bizlerin de danışmanlığı ile birlikte istediğiniz ve çalışmalarınıza uygun araç filosunu kiralayabilirsiniz. Sipariş öncesinde belirtildiğinde , marka modelin yanı sıra, renk ve ekstra aksesuarların seçimi de yapılabilir.

Soru : Filo Kiralamayı Kimler Gerçekleştirebilir ?

Şahıs firmaları , küçük ve orta işletmeler dahil vergi levhası bulunduran tüm tüzel işletmeler filo kiralayabilirler.

Soru : Kiralık Aracın Kaza, Çalınma ve Bakım durumları Nasıl Yönetilir ?

Kiralık Filonuzdan bir aracın kaza yapması, yolda kalması veya çalınması durumunda , size hizmet veren filo kiralama şirketi Sigorta şirketi, yol yardım hizmetleri ve yetkili servisler ile aracınız için iletişime geçer ve tüm süreci kendileri yönetip sizlere bilgi verirler. Kiralık aracınızın geçici süre kullanılamaması durumunda yedek araç , filo kiralama şirketi tarafından tahsis edeilir.

Soru : Filo Kiralamalarında Yakıt Miktarı ve Yönetimi Hizmeti Var Mıdır ?

Filo Kiralama Şirketleri , anlaşılan şartlar doğrultusunda , sizin için kiralık araç filonuza taşıt tanıma sistemi montajı yaptırabilir, yakıt miktarınızı öder, raporlar ve size aylık olarak araç kiralama faturasına dahil eder. Yakıt yönetimi işini de arzu ettiğiniz takdirde araç kiralama şirketine karşılıklı anlaşılan şartlar doğrultusunda devredebilirsiniz.

Soru : Filo Kiralama Faturalandırma İşlemi Nasıl Yapılır ?

Filo kiralama şirketi tarafından her ay firmanıza bir adet fatura kesilir. Bazı sözleşmeler TL üzerinden yapılırken , bazı filo kiralama sözleşmeleri döviz üzerinden yapılmaktadır. Döviz üzerinden yapılan sözleşmelerde faturanın kesildiği gün (sözleşmede belirtilir) TCMB döviz satış kuru esas olacak şekilde TL kurunda fatura edilir.

Soru : Şirket Bünyesindeki Araçlar Sözleşme Konusu Olabilir Mi ?

Şirketinizde bulunan kiralık araçlar , karşılıklı anlaşılan tutarlar doğrultusunda , kiraya mahsuben veya nakit karşılığında firmanızdan alınabilir.

Soru : Filo Kiralamalarındaki Kiralık Araçları Kimler Kullanabilir ?

Filo kiralandıktan itibaren, araçları sadece şirket bünyesindeki bordrolu çalışanlar kullanabilir. Bunun yanında filo kiralama sözleşmesinde belirtilen ikinci sürücü(ler) de kiralanan araçları kullanabilirler.

Filo Kiralama gerçekleştirirken aklınıza gelebilecek farklı soruları yorum bölümüne girerek bizlere sorabilir veya detaylı bilgi alabilmek için TMZ Filo Kiralama ile iletişim’e geçebilirsiniz. Sizlere her konuda yardımcı olmaktan memnun oluruz.

[ratings]

4 cevaplar
 1. Hayri
  Hayri says:

  Merhabalar, öncellikle verdiğiniz bilgiler için size çok teşekkür ederim. Oldukça faydalı bir paylaşım olmuş. Benim konu ile ilgili bir sorum var…Ben aile şirketinde çalışıyorum ve uzun dönem araç kiralama konusunda babamla benim kafamda bir soru işareti var. Aracı kiraladıktan sonra kaza yaparsak (allah korusun) tüm süreç sizin tarafınızdan yönetildiğini söylediniz. Peki bu durumda herhangi bir ekstra ücret ödemek zorunda kalacak mıyız? Çok teşekkürler

  Hayri Zordak

  Cevapla
  • ugurege
   ugurege says:

   Hayri Bey Merhaba
   Aile şirketiniz bünyesinde uzun dönem araç kiralama gerçekleştirdiğinizde , kiraladığınız aracın zaten tüm trafik ve kasko sigortaları tarafımızdan yapılmış olarak size teslim edilecektir. Aracınızın herhangi bir kaza yapması durumunda bize ulaşmanız yeterli olacaktır. Aracınızın sigorta ve bakım işlemleri tarafımızca yönetilir , bu süre içerisinde 24 saati aşan onarım durumlarında tarafınıza yedek araç tesis edilir. Aracınızın kazası ile ilgili olarak herhangi bir ekstra ücret tarafınıza fatura edilmez.
   Filo Kiralama konusunda aklınıza gelen sorularınızı bizlerle istediğiniz zaman paylaşabilirsiniz Hayri Bey

   Cevapla
 2. Temel Uygun
  Temel Uygun says:

  Selamın aleyküm…BMW 5.35i kullanıyorum ve 8000TL yıllık vergi ödüyorum. Ya aracı bir şekilde şirket üzerine geçireceğim yada filo kiralama hizmetinden alacam. Uzun dönem araç kiraladığımızda motorlu taşıtlar vergisi ile alakam kalacak mı? Her yıl bu kadar vergi vermekten bıktım usandım valla. Hayırlı işler

  Cevapla
  • ugurege
   ugurege says:

   Temel Bey Merhaba
   Öncelikle sorunuz için teşekkür ederim. Şunu belirtmeliyim ki aracı şirket üzerine geçirmeniz vergi ödememeniz anlamına gelmiyor. Sadece masraf olarak gösterip , vergi indirimi sağlayabilirsiniz. Araç kiralama şirketinden aracınızı kiraladığınızda , kiraladığınız aracın tüm vergi , sigorta , bakım onarım masrafları ücrete dahil edilir ve tarafınıza aylık olarak fatura edilir. Motorlu taşıtlar vergisi sizin adınıza , filo kiralama şirketi tarafından ödenir. Burada dikkat etmeniz gereken husus, kiralayacak olduğunuz aracın motor hacmi ile orantılı olarak motorlu taşıtlar vergisi yüksek olacağından , aylık maliyete belli bir oranda yansıması olacaktır. Umarım sorunuza cevap verebilmişimdir. Aklınıza gelebilecek araç kiralama ile ilgili soruları bize sorabilirsiniz.
   İyi günler

   Cevapla

Cevapla

Herhangi bir sorunuz varsa paylaşabilirsiniz
Yorumlarınızı bekliyoruz!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir