Yazılar

İstanbul Trafiğinde Stressiz Araba Kullanımı

İstanbul gibi büyük kentlerde aşırı trafik vardır. İnsanlar saatlerini İstanbul Trafiği içerisinde kaybetmekte , sürücüler yorgun argın bir şekilde evlerine varmaktadırlar. Filo Kiralama  firması olan TMZ Filo Kiralama tarafından hazırlanan bu yazıda İstanbul trafiğinde nasıl stressiz araba kullanabileceğiniz hakkında bilgi alabilir , trafikten kaçış tüyolarını öğrenebilirsiniz.

Öncelikle şunu belirtmemiz gerekir ki, İstanbul Avrupa ve Amerika büyükşehirleri aksine , trafiği gündüz yoğun olan bir şehirdir. Akşam iş çıkışı saatlerinden sonra 21.00-22.00 gibi trafik durağanlaşır, 23.00-24.00 saatlerinde bir kaç saat önce oluşan o delice trafiğin nasıl boş yollara dönüştüğüne hayret edebilirsiniz. Genel olarak önce İstanbul’da genel olarak trafikten kaçış tüyolarını paylaşalım.

İstanbul Trafiğinden Kaçış Tüyoları

1-İstanbul’un rush hourları (çok miktarda insanın bir yerden bir yere gittiği saat) sabah 07:00-10:00 , ve akşam 17:00-20:00 saatleri arasındadır. Bu saatlerde E-5, otoban , Köprüler ve bağlantı yollarında yoğun trafik vardır. Eğer sizde bu saatlerde yola çıkacaksanız, sabah daha erken saatte , akşam ise daha geç saatte çıkmaya gayret edin. Saat 7:30-8:00 gibi çıktığınız yolu 1, 1,5 saatte gidiyorsanız, saat 6:30 ‘da yarım saatte gidebilirsiniz. Kazandığınız zamanı iş yerinizde değerlendirin.

2-Sürekli gittiğiniz varış noktasına giden alternatif yolları öğrenin. Bu yolları kullanmasanızda öğrenmek size yol üzerinde beklenmedik bir trafik ile karşılaştığınızda hareket etme şansı tanıyacaktır. Köprülere ulaşan ana yolların yanında yan yolların da bilgisini edinin.

3-Yapabildiğiniz ölçüde yeni yolları deneyin. Sürekli aynı yolları kullanmayın. İstanbul trafik yoğun bir şehirdir ,fakat bir çok ara yolu da mevcuttur. Ana yollarda vakit kaybetmektense boş olan ara yollarda hızlıca hareket edebilirsiniz. Bu refleksi geliştirebilmeniz için sürekli farklı yolları denemeniz gerekmektedir. Arabanızla farklı yolları denemekten, hatta kaybolmaktan asla korkmayın. Her yeni deneyim, yeni bir şey öğretecektir.

4-Her İstanbul’lunun yapması gereken bir başka şey ise, trafiğe çıkmadan önce trafik bilgisini kontrol etmesidir. Gerek internette gerek telefonlarınızın uygulamalarında İstanbul trafiği hakkında bilgi alabilir, hangi yolları tercih etmeniz gerektiğini görebilirsiniz.

İstanbul’da Stressiz Araç Kullanma Tüyoları

1-Stresi yoğun bir şekilde yaşan toplumumuz , İstanbul’a da bu stresi yansıtmıştır. Aşırı kalabalık trafik , saatlerce yapılan dur kalklar insanları daha da strese sokmaktadır. Öncelikle yapılması gereken ilk şey, durumu kabullenmektir. Sonuçta İstanbul’da yaşıyoruz , ve ne olursa olsun bu biraz da bizim tercihimiz. İstanbul’un sorunlarını kabullenmek , olduğu gibi kabul etmek, üzerimizden bazı yükleri atmamızı sağlayabilir. Tabiki bu demek değil ki, sorunlarımızı çözmeyelim.

2-Trafik kurallarına uyun. Birileri emniyet şeridinden gidebilir, birileri kırmızı ışıkta geçebilir, birileri dönülmez yollara girebilir. Bunları görerek siz de onlara uymayın. Trafik kurallarına uymazsanız , daha stresli araba kullanırsınız. Belki kısa sürede varmak istediğiniz yere gidebilirsiniz fakat stres katsayınız artacaktır. Kendinizden emin, kimsenin hakkını yemeden arabanızı kullanın.

3-Trafiğe odaklanmayın. Düşüncelerinizi trafiğe ve kendi telaşınıza odaklamayın. Her ne kadar bazı ortamlar stresli ise de o stresi yönetmek , ve herşeye rağmen huzur bulmak elimizde. Sürekli olarak gitmeniz gereken yeri, ve saati düşünürseniz kendi kendinizi strese sokarsınız bu da öfke olarak diğer araç sahiplerine yansıyacaktır. Sakin olun , düşüncelerinizi gözden geçirin.

4-Diğer sürücüler ile , laf dalaşına girmeyin. Sinirlenip onlara karşı öfke patlamaları yaşamayın. İstanbul milyonlardan oluşan bir şehir ve içinde her türlü insan mevcut. Her gün başkalarının hakkını yiyen sürücülere sinirlenirseniz, şunu net bir şekilde söyleyebiliriz ki , sinirlenmediğiniz gün olmayacak. O işi trafik polislerine bırakın. Gerekirse şikayet bile edin , ama sürücüler ile karşılıklı atışma yaşamayın.

5-Favori radyo programlarınız olsun, internetten araştırın ve o radyo programlarını dinleyerek en azından araç kullanırken hoşunuza gidebilecek başka bir şey de yapabilirsiniz. Farklı müzikleri dinlemek , beğendiğiniz radyo progrmlarını dinlemek gibi.

Sonuç olarak İstanbul trafiği , sürücüleri yoran bir şehirdir. Siz de tercihlerinizi bunu dikkate alarak gerçekleştirin. Daha az stresli bir şekilde araba kullanmak herşeyden önce sizin sağlığınız için önemlidir. Huzurlu bir toplum için, huzurlu bireyler olması şarttır.

[ratings]